Człuchów – największe atrakcje, czyli co warto zobaczyć

Człuchów jest miastem województwa pomorskiego, które leży pomiędzy czterema jeziorami: Urzędowym, Miejskim Małym, Miejskim Dużym oraz Rychnowskim (największym spośród nich).

Jedną z największych atrakcji Człuchowa jest zamek krzyżacki, który jest drugim w Polsce od względem wielkości. Zamek ten był siedzibą komtura oraz konwentu krzyżackiego. Warto podkreślił, że w zamku w Człuchowie rezydował sam komtur Ulrich von Jungingen oraz Konrad von Wallenrode. Krzyżacy, którzy rezydowali w tym zamku brali udział między innymi w bitwie pod Grunwaldem. Do dnia dzisiejszego przetrwały mury zamku, a także wieża oraz nie odkryte do dzisiaj podziemia. Niestety, obecnie zamek nie jest praktycznie w ogóle restaurowany od czasu pożaru, który miał miejsce za czasów Fryderyka Wilhelma II. To właśnie Fryderyk pozwolił mieszkańcom miasta zamek na odbudowę miasta.

Zamek w Człuchowie składał się z czterech części, do których zalicza się trzy przedzamcza oraz zamek główny, który posiadał wspaniały dziedziniec. Zachodnie przedzamcze, przez które wjeżdżało się do środka zamku, składało się między innymi ze stajni, zbrojowni, wartowni oraz spichrzów. Północne podzamcze było przeznaczone na wartownie oraz mieszkania, a we wschodnim znajdowały się przede wszystkim zabudowania gospodarskie. W głównym zamku znajdowały się pomieszczenia dla zakonnych rycerzy oraz księży, a także sypialnie i kaplica. Warto pamiętać o tym, że pomimo tego, że każda część zamku była ogrodzona murem, to dodatkowo cały zamek był otoczony dodatkowym murem, który został zbudowany z granitowych głazów oraz cegieł.

Zamek w Człuchowie posiadał pierwotnie aż jedenaście bram oraz dziewięć baszt, ale pomimo tego, jego najpotężniejszą częścią była wieża, która miała prawie 50 metrów wysokości, a jej mur miał grubość pięciu metrów. Do wieży prowadziło jedno miejsce, które znajdowało się szesnaście metrów nad ziemią. Dzisiaj jest ono wykute u podstawy zamku. W piwnicach zamku znajdowały się lochy dla więźniów oraz studnia, z której czerpano wodę. Warto pamiętać także o tym, że sama wieża miała służyć jako miejsce ostatniego oporu załogi w przypadku, gdyby zamek został zdobyty przez nieprzyjaciela.

Na miejscu wschodniego podzamcza w roku 1802 został zlokalizowany cmentarz, a na miejscu północnego skrzydła wzniesiono w latach 1826-1828 ewangelicką świątynię. Dzisiaj, w dawnej świątyni ewangelickiej mieszczą się instytucje kulturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *